Stavanie prvej útulne na Uhornianskom sedle
Cesta Hrdinov SNP / 12.07.2021

Stavba prvej útulne na Uhornianskom sedle

Od slov k činom...

U nás vznikla myšlienka postaviť útulňu na Ceste hrdinov SNP v roku 2016 počas prechodu cez Volovské vrchy.

Tento ročník sme išli bez stanu, s nápadom prespať “kde sa bude dať” … a veru veľa toho nebolo. 

Niekde pred Pipitkou

Išli sme v hroznom počasí a to nás inšpirovalo k myšlienke stavby útulne.

V priebehu ďalších ročníkov, najmä počas prechodu hrebeňom Nízkych tatier, kedy sme navštívili všetky útulne na trase, sme už celkom vážne uvažovali nad zámerom výstavby útulne.

V priebehu roka 2019, sme aktivne vyhľadávali miesto pre našu prvú útulňu.

Áno, prvú útulňu! Lebo my totiž neplánujeme postaviť len jednu, ale veľa útulní.… Také smelé sú naše plány. :-))

Bolo samozrejmé, že by to malo byť niekde vo Volovských vrchoch, kde počas našej cesty nám útulňa najviac chýbala. Vytipovali sme oblasť od Pipitky po Biele skaly. Oslovil som pána starostu z Úhornej s otázkou, koho sú predmetné pozemky? Jeho odpoveď prišla rýchlo a všetko sa začalo rozbiehať…

V Úhornej sme spoznali úžasného pána starostu Romana Königa, ktorému sa myšlienka zapáčila a od prvého momentu nám aktívne pomáhal. Stretnutie s takým človekom nám dodalo síl a odhodlanie to dokončiť. Roman König má veľkú zásluhu na tom, že sme túto ideu zrealizovali a prešli od slov k činom ...

Založenie občianskeho združenia Cesta hrdinov SNP

Počas prípravy projektu a organizovaní celej výstavby sme zistili, že treba dať tomuto projektu nejakú formu. To nás viedlo k myšlienke založiť občianske združenie. Názov bol jasný hneď, keďže sme to všetko spájali s Cestou hrdinov SNP. Stanovy pre založenie združenia sme dali dokopy takmer okamžite a tak rozhodnutím Ministerstva vnútra Slovenskej republiky, dňa 21.10.2020 vzniklo OZ Cesta hrdinov SNP.

Bolo treba zariadiť ešte množstvo formalít, založiť transparentný účet, web stránku a veľa drobností. Prvé stretnutie zakladateľov - patrónov sa uskutočnilo mesiac po vzniku OZ a to  dňa 27.11.2020 v Košiciach. Od tohto momentu sme vedeli kto má aké úlohy a čo sa od neho čaká. Ja som sa stal sekretár, no čo už, nemôže byť každý riaditeľ :-)

Deň D - kopanie základov

Náš deň D bol 1. máj - sviatok práce. Počasie predpovedali zlé, daždivé, ale napriek tomu sme to nezrušili a kopaniu základov už nič nestálo v ceste. Ráno sme sa stretli s kompetentnými ľuďmi z obce Úhorná (pán starosta s pánom lesníkom), s ktorými sme si odsúhlasili presné miesto stavby a mohlo sa začať kopať.

Stavanie základov útulne na Uhornianskom sedle

Keďže statik kvôli vetru, polohe a výške stavby navrhol poriadne základy (6 konzol, každá v jame 0,7 x 0,7 x 0,7 m) kopali a betónovali sme do hlbokého večera.

 

Napriek predpovedi sme domov išli spálení od slnka.

Základy položené - môžeme oslavovať

Stavanie útulne - štyri úžasné dni nad Úhornou

Koncom mája v termíne 27-30.5.2021 sme sa opäť všetci zišli na úžasnom mieste nad Úhornou za účelom splnenia sna a zhmotnenia našej dávnej myšlienky. Prišli sme všetci 6-ti zakladatelia a niekoľko našich priateľov. Pustili sme sa do práce s neuveriteľnou chuťou a vierou v dobrý výsledok. Prvý deň sme boli takí nabudení, že sme práce skončili až pol hodinu po polnoci.

Práca až do noci

Ráno o 7:00 sme už veselo pokračovali. Neskôr sa tempo prác vplyvom únavy a zlého počasia spomaľovalo.

Rád by som napísal, že práce išli od ruky, ale nebolo to celkom tak. Aj keď sme mali výstavbu do detailov premyslenú, nikto z nás nie je tesár, preto sme sa s niektorými detailami dosť natrápili. No pri stavaní ďalšej to už bude lepšie ...

V sobotu sa počasie poriadne pokazilo, mrholilo, fúkal vietor a bola poriadna zima. Na to, že bol koniec mája, v sobotu večer boli tri stupne. Našu ústroj doplnili čiapky a teplé bundy, no aj tak sme v sobotu a nedeľu poriadne vymrzli.

Večer v bundách

Skončili sme v nedeľu okolo tretej poobede. Minulo sa nám drevo na opláštenie, ale hlavne sa nám minula energia.

Partia

Domov sme išli šťastní, ale veľmi unavení.

Teraz, s odstupom času konštatujem, že sme všetci zažili neuveriteľné 4 dni plné fantastických pocitov a intenzívnej eufórie.

Ťažko sa to opisuje … ten pocit si budeme dlho pamätať.

Dozvuky

K útulni sme sa na jeden deň vrátili o dva týždne neskôr, aby sme dokončili niekoľko vecí.

Hotová útulňa nad Úhornou

Urobili sme hromozvod, doplnili chýbajúce debnenie a namontovali solárny systém na svietenie a nabíjanie mobilných zariadení.

Názov útulne

Zaujímavosťou je, že pre nás bolo ťažšie vymyslieť názov útulne ako jej samotná realizácia.

Totiž, nad jej menom sme najprv vôbec nerozmýšlali, nechceli sme predbiehať a počas výstavby na to nebol čas. Začali sme to riešiť, až keď bola hotová.

Padlo mnoho návrhov, ale na žiadnom sme sa nevedeli všetci zhodnúť. Nechceli sme hlasovať, chceli sme nájsť všeobecnú zhodu. Padali rôzne nápady ako: Chatrč nad Úhornou, Chatrč pod Starým vrchom, Úhornianka, Chyža Úhorná, Zátuľa Úhorná…

Nakoniec sme sa zjednotili na názve: Útulňa SNP Úhorná.

Odkaz a poďakovanie

Sme presvedčení, že útulňa pomôže unaveným turistom pookriať, oddýchnuť si a nabrať silu na ďalšie putovanie.

Taktiež veríme, že útulňu budú dobrí ľudia chrániť a udržiavať, aby dlho slúžila nám všetkým.

Ďakujem všetkým zúčastneným za ich vieru v dobrý výsledok a tiež za to, že to nikto nevzdal, či už z finančných alebo časových dôvodov.

Veľká vďaka pánovi starostovi Úhornej, Romanovi Königovi za jeho pomoc a podporu.

11.7.2021

Pavol Podracký
sekretár